Roll of Honour

Listed here are the winners of our Tournaments held since 1999. Several of our tournaments have also been billed as the state championships.

Renaissance Champions

All Tournaments post to 2011 used Field of Glory Renaissance

2017 - Michael Gray (Later 30 Years War German Catholic)
2016 - Michael Gray (Later Austrian Imperialists)
2015 - Martin Morgan (Ottoman Turk)
2014 - Richard Gordon (Swizz)
2013 - Michael Gray (Later Austrian Imperial)
2012 - Michael Gray (Early Danish)


All Tournaments prior to 2012 used DBR

2011 - Mark Robins (Later German Catholic)
2010 - Mark Robins Hindu Indian (Rajput)
2009 - Jonathan Moore (French Huguenot)
2008 - Mark Robins (Muslim Indian)
2007 - Mark Robins (Arab-Omani)
2006 - Mark Robins (Buccaneer)
2005 - Mark Robins (Sinhalese)
2004 - Mark Robins (Hindu Indian)
2003 - Mark Robins (Free Cossack)
2002 - Nick Wade (Free Cossack)
2001 - Marcus Watson (Safavid Persian)
2000 - Marcus Watson (Muslim Indian)

Ancients Champions

All Tournaments 2016 and later, used L'Art de la Guerre (ADLG)

2016 - Jared Lynn - Early Successor

All Tournaments between 2008 and 2015, used Fields of Glory

2015 - Brett Kvisle (Medians)
2014 - Alex Inglis (War of the Roses English)
2013 - Michael Gray (Late medieval Scot Continental)
2012 - Alex Inglis (Later Medieval Danish)
2011 - Shaun Drummond (Swizz)
2010 - Shaun Drummond (Middle Hungarian)
2010 (June) - Richard Stubbs (Medieval Irish)
2009 - Mark Robins (25mm: Dacian); Paul Bolam (15mm Ancient: Early Successor); James Morgan (15mm Medieval: Ordonnance French)
2009 (July) - Martin Morgan (Italian Condotta)
2008 - Mark Robins (25mm: Early Successor) ; Jason Williams (15mm Ancient: Western Hunnic); Martin Morgan (15mm Medieval: Ottoman Turk)
2008 (July) - Mark Robins (Hundred Years War English)
 

 All Tournaments prior to 2008 used DBM

2007 - Michael Gray (Alexandrian Imperial) 
2006 - Andrew Silk (Later Hungarian) 
2005 - Jason Williams (Tupi)
2004 - Scott Nicholas (Murabits)
2003 - Scott Nicholas (Ugartic) 
2002 - Scott Nicholas (Early Samurai) 
2001 - Jason Williams (Bosporan)
2000 - Marcus Watson (Sicilian Norman)
1999 - Charles Watson (Later Carthaginian)

ANCIENT SAGA

2016 - Alex Inglis  (Scots "Macbeth")
2015 - Andrew Kinnie  (Norman)
2014 - Mark “Uthar the Terrible” Robins (Huns)

Napoleonic Champions

All Tournaments used Field of Glory Napoleonic

2016 - Alex Inglis (French 1812)
2015 -Keith Marshall (French Inf 1812)
2014 - Brett Preston Thomas (Austrian)

World War II Champions - Flames of War

2013 - Andrew Oates (Hungarian Infantry)
2012 - Andrew Oates (Mid War American Infantry)
2011 - Walter Spivak—(Mid War Soviet Strelkovy)
2010 - Andrew Oates (Soviet Tankovy with Cossacks) 
2009 (Oct) - Ed Cosar (Late War German Panzerkompanie)
2009 (Jun) - Andrew Oates (German Pantherkompanie)
2008 (Oct) - Andrew Oates (Late War Canadian Infantry) 
2008 (Jun) - Mark Robins (Mid War German Panzergrenadier)
2007 (Oct) - Alex Inglis (Late War British Armour)
2007 (Jun) - Andrew Bishop (Mid War Soviet Strelkovy)
2006 (Oct) - Bruce Kelsall (Mid War Soviet Strelkovy)
2006 (Jun) - Andrew Oates (Mid War U.S. Armored Infantry)
2005 (Dec) - Mark Robins (Early War British Rifle) 
2005 (Jun) - Tristan Powell (Mid War Afrika Korps Aufklärungsschwadron)

2004 (Jun) - Tristan Powell (Mid War Afrika Korps Panzergrenadiers)

Ancients Doubles Champions

All Tournaments 2008 or later used Field of Glory

2011 - Mark Robins and Richard Stubbs (Norman)
2010 - Martin Morgan & Andrew Wright (Dailami Dynasties)
2009 - Martin and James Morgan (Early Neo-Assyrian)
2008 - Geoff Frost and David Smith (Later Seleucid) 

All Tournaments prior to 2008 used DBM

2007 - Martin Morgan and Scott Nicholas/Ian Sharp (Polybian Roman)
2006 - John Gibson and Steve Neate (Lusignan Cypriot)
2005 - Ian Sharp and Jonathan Stone (Alexandrian Macedonian)
2004 - Andrew Silk and Anthony Winter (Khazar)
2003 - Martin and James Morgan (Early Frankish)